Stavební připravenost


Rovný povrch

Základem je rovný povrch. Stěrka je dekorativní materiál, který se nanáší v milimetrové vrstvě, tedy podklad musí být vyrovnaný. V případě nerovného povrchu je třeba zeď vyrovnat nejlépe lepidlem s perlinkou po celé ploše.

Čistý povrch bez mastnoty

Na již používaných zdech, kde mohlo dojít k omaštění (za kuchyňskou linkou, v blízkosti jídelního stolu, baru, či na chodbě), je nutné fleky obrousit, omýt mýdlovou vodou a následně ještě nejlépe napenetrovat nano penetrací.

Jednotný podklad

Stěrka potřebuje sjednocený podklad, resp. jednotnou savost zdi. Pokud bude polovina zdi ze sádrokartonu a polovina cihlová, výsledná stěrka bude mít na každé polovině jinou podobu. Stejné je to i u vyseků na elektro či vodu. Zasádrované či zatmelené části mohou pak mít odlišný odstín. Nejlepším řešením je opět natáhnout lepidlo s perlinkou, které zajistí i vyšší ochranu proti popraskání.

Lišty, vypínače..

Před aplikací stěrky je třeba sundat kryty vypínačů a zásuvek a pokud je to možné i podlahové lišty.


Stavební  připravenost koupelny

Do vlhkých prostor je určená speciální stěrka, která odolá vodě a vysoké vlhkosti. 

Stěrku můžeme aplikovat do sprchového koutu, na stěny v koupelně, vanu i na podlahu. V místech jako sprchový kout, okolí vany, kde se může držet voda, je nutná dvousložková hydroizolace. 

Zde ve zkratce uvádíme správný postup pro přípravu sprchového koutu:

1. i zde platí pravidlo, že stěny musí být rovné, tj. natažené lepidlem s perlinkou (ten kdo aplikuje lepidlo k tomu musí přistupovat jako kdyby šlo o finální omítku, aby stěna byla co nejhladší).  

2. na lepidlo přijde dvousložková hydroizolace, jak na zem, tak na stěny. Do rohů se dávají rohové hydroizolační pásky, stejně tak k vývodům na vodu.

3. pokud je stěrka i na podlaze, aplikuje se hydroizolace i na zem.

4. na stěny přijde ještě 2. vrstva hydroizolace, aby se vyrovnal přechod mezi hydroizolační páskou a stěnou. Stěna musí být jedné rovině, nesmí tam být "schod".

5. a) pokud je stěrka i na podlaze, nejdříve se aplikuje stěrka na zem a až po sléze na stěny, aby se v hranách napojila stěrka ze stěny na podlahu nikoliv naopak.

    b) pokud je na zemi dlažba, nejdříve se natáhnou stěny stěrkou a až nakonec se pokládá dlažba, aby se přiznala spára mezi zdí a podlahou, která se nakonec zatmelí polyuretanovým tmelem.

 


Rekonstrukce koupelny bez bourání